03.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Anjin ve Görülen Belirtileri

Bademciklerde oluşan iltihap anjin olarak tanımlanmaktadır. Daha çok küçük çocuklarda daha fazla rastlanan anjin hastalığı vücudumuzun çeşitli organlarındaki bozukluklara ve iltihaplara neden olabilmektedir.

Anjin ve Görülen Belirtileri

Bademciklerde oluşan iltihap anjin olarak tanımlanmaktadır. Daha çok küçük çocuklarda daha fazla rastlanan anjin hastalığı vücudumuzun çeşitli organlarındaki bozukluklara ve iltihaplara neden olabilmektedir. Bu bakımdan tedavisi önemlidir. Çocuklarda daha fazla görülse de her yaş gurubunda da görülebilmekte ve sıklıkla karşı karşıya gelinmektedir. Anjin hastalığının görüldüğü daha sonraki zamanlarda bile vücut üzerinde tahribatlara ve daha farklı hastalıkların oluşmasına da zemin hazırlamaktadır.

Anjin hastalığın sebeplerinin en başında iltihabik durumun oluşumundan itibaren kendisini hissettiren anjin ağrı ve vücuttaki kasılmalar ile kendisini belli etmekte ve daha sonrasında ise ateş ile de daha da belirginleşmektedir. Boğazlarda yanma, ağrı ve yutkunmada güçlük ile sıkıntı ve zahmetli bir sürecin başlamasından itibaren de anjin kendisini daha da etkili ve tesirli bir hale büründürmektedir. Anjin hastalığına yakalanan kişilerin mutlaka bir doktor muayenesinden ve tetkikinden geçirilmesi oldukça doğrudur. Doktor tarafından hastanın muayenesinden sonra bademciklerinin kırmızı renkte şiş ve duvarlarında oluşan cerahatli birikintilerin görülmesinden sonra gerekli olan tedavi aşamasına geçilerek doktor tarafından uygun görülen ilaç tedavisine başlanılması gerekmektedir. Bu süreçte ateş düşürücüler ve boğazdaki yanmayı ve acıyı hafifletecek özellikleri bulunan ilaçlar genellikle daha sıklıkla kullanılmaktadır.

Anjin daha sonrasında da vücudumuzda değişik hastalıkların oluşumunu gerçekleştirebilecek bir rahatsızlık olduğundan dolayı çok dikkat edilmesi gereken ve seyrinin takibi gerekliliği olan bir hastalık türüdür. Bunlar arasında en önemlilerinden olan sinüzit, boyun ve çene altı bezelerinde iltihaplanma, boğazda bademcikler çevresinde oluşabilecek apseler sayılabilecek olanlarıdır. Bu saydığımız hastalıklar anjin sonrasında çok fazla görülebilen hastalık çeşitleri arasındadır. Anjin tedavisinde dinlenme ve istirahat ilk başta gelmektedir. Boğazda şişme ve yanma ve yutkunma sorunu oluştuğundan dolayı bu zaman diliminde ılık, sıvı besin maddeleri ile beslenmeli ve boğazımızda tahriş oluşturabilecek gıda ve besin maddelerinden uzak durulmalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ