20.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Saten Kumaşlar Nasıl Yıkanır

Saten Kumaşlar Nasıl Yıkanır

Saten Kumaşlar Nasıl Yıkanır? Saten kumaş şık durduğu için kadınlar tarafından çok rağbet görmekle birlikte temizliğinden dolayı biraz da mesafeli durulmaktadır. Fakat; saten kumaşın yıkanması sanıldığı kadar da zahmetli bir iş değildir!

Saten kumaşı mandalla yüksek bir çamaşır ipine her iki ucundan tutturunuz. Zeminin yıkanabilir olmasına dikkat ediniz. Çamaşır ipini banyonuza kurmayınız. Bu iş için bahçe ya da balkon idealdir. Saten kumaşın her iki tarafını çamaşır ipine de sıkıca tutturduktan emin olduktan sonra büyük bir temizleme spreyinin içerisine saf su ve asitsiz bebek deterjanı ekleyip iyice karıştırınız. Şişenin ucundaki püskürtme aparatını takıp saten kumaşın ipe en yakın bir köşesinden başlayarak tüm yüzeyine küçük ve biraz da uzaktan gelecek şekilde püskürtme hamlelerini uygulayınız. Tüm yüzeyin deterjanlı su ile kaplandığından emin olduktan sonra bir süre bekleyiniz. Kumaşın üzerinde bekleyerek biraz koyulaşan suyun üzerine aynı işlemi en baştan başlayarak uygulayıp kumaşta bir kat daha sulu deterjan oluşturunuz. Bu işlemi isterseniz ilk uygulamadan sonra kumaşı çamaşır ipinden çıkartmadan durulayarak kat kat deterjan yerine temizleyerek baştan deterjanlama şeklinde de yapabilirsiniz. Bu işlemin daha kalın dokulu ve daha kirli, tozlu saten kumaşlarda yapılması önerilir. Deterjanlamak için eski deterjanı durulama işleminde aşırı derecede fazla suya ihtiyaç yoktur. Sprey aparatlı şişenizin içindeki fazla deterjanı içine ılık su ekleyerek çalkalayıp dökün ve içerisine sadece su ekleyin. Fakat şişenin püskürtücü aparatını takmayıp ağzı açık halde çamaşır ipinin tepesinden başlayarak tüm kumaşa bu suyu yukarıdan gelecek şekilde dökmeye başlayın.

İlk deterjanı duruladıktan sonra deterjanlı su karışımını yaparak aynı şişe ile ikinci kez deterjan uygulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemlerden herhangi birini kullanarak iki sefer deterjanladığınız kumaşınızın tam temizliği için bir süre daha deterjanlı halde bekletiniz. Bekleyip dışındaki deterjanlı katmanı içine iyice çeken saten kumaşı üzerine ucundan çok cılız gelen bir hortumla su tutarak ya da küçük bir maşrafayla üzerinden su gleecek şekilde dökerek durulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Deterjndan arındığından emin olana kadar durulama işlemine devam edebilirsiniz. Temizlenen saten kumaşı yerinden çıkartmadan aynı şekilde bir kaç saat kurumaya bırakınız. Kuruturken gölgelik bir alan tercih ediniz.
Elde yıkanan saten kumaş kalıcı sıkma izi bırakabileceği için çamaşır ipinde yıkama yöntemi önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Buzdolabındaki Koku Nasıl Engellenir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ