14.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Japonya’da Neden Kedi Adaları Var?

Japonya’da Neden Kedi Adaları Var?

İçindekiler

Japonya’da Neden Kedi Adaları Var? Japonya, Tokyo’daki tavşan kafelerinden, Nara çevresinde dolaşan evcil hayvanlara ve Kaplıcalarda yıkanan Jigokudani’nin kar maymunlarına kadar hayvan temalı cazibe merkezleriyle tanınıyor. Ayrıca, kedilerin şato lordu olarak atanması ve turist çekmek için tren istasyonu yöneticileri gibi kedilere iş rolleri vermek popülerdir. Ama özellikle hepsinden öte tüylü bir cazibe merkezi daha var: “Kedi Adaları” veya Japonca “Neko-Shima“.

Bu doğru, tüylü kedigillerin yaşadığı adalar var. Japonya’nın kıyı şeridinde ve hatta iç sularda bulunan göllerde birden fazla “Kedi Adası” olmasına rağmen, Ehime eyaletinde bulunan Aoshima Adası, en bilinen kedi adasıdır.

Tashirojima, kedilere ait olduğu bilinen ikinci adadır. Ancak şimdilerde bu konsept, popüler turizm merkezi haline geliyor, daha fazla ada, kedi barınağı haline geliyor.

“Kedi Adası” veya “Neko-Shima” olarak bilinen 11 ada bulunuyor

 • Okishima (Shiga’da)
 • Sanagishima (Kagawa’da)
 • Aoshima (Ehime’da)
 • Muzukijima (Ehime’da)
 • Manabeshima (Okayama’da)
 • Iwaishima (Yamaguchi’de)
 • Aijima (Fukuoka’da)
 • Aishima (Fukuoka’da)
 • Genkaishima (Fukuoka’da)
 • Kadarashima (Saga’da)
 • Tashiro-jima (Miyagi’de)
Kedi adasında kedilerin insanlara oranı nedir?

Kedi adasında kedilerin insanlara oranı nedir?

Kedilerin insanlara oranı adadan adaya değişmektedir. Popüler bir turistik cazibe merkezi olarak geliştikçe adalar, en fazla kediye sahip olmak için rekabet etmektedir.

Aoshima Adası, her 1 insana yaklaşık 10 kedi oranına sahip; sadece 13 insanda yaşayan adada, 150’den fazla kedigil vardır.

Tashirojima Adası 100 insana 100’den fazla kediden oluşan bir nüfusuna sahip; oranları 1’e 1 gibi.

Manabeshima Adası, hem insanların hem de kedilerin en büyük popülasyonuna sahiptir. 300’ün altında insan ve aynı sayıda kedi olduğu söyleniyor.

Bu kediler oraya nasıl geldi?

Tüm kedilerin bu adalara nasıl ulaştığının hikayeleri, bulunduğu yere bağlı olarak değişiyor. Çoğu, kemirgen problemleri etrafında dönen bir hikayeye sahip, ancak bazıları mitlerden ve efsanelerden gelişmiştir.

Aoshima, pek çok kedisi var; çünkü 1900’larda bir balıkçılık merkeziydi. Balıkçılar defalarca teknelerinde fare sorunu yaşıyorlardı, bu yüzden genellikle kedileri bir çözüm olarak kullanmışlar. Zamanla kediler adalara yönelecek ve bu da şimdiki kitlesel nüfuslarına yol açacaktı.

Ancak Tashirojima adası kedilerinin arkasında farklı bir hikaye var. Ada, ipek böcekleri yetiştirmek için kullanılıyordu ve doğal olarak fareleri çekti. Bu nedenle fare popülasyonunu azaltmaya yardımcı olmak için kediler getirtildi.

Genakaishima Adası’ndaki aşırı miktardaki kediler için özel bir neden olmasa da, bir zamanlar en büyük kedi adasıydı, ancak 2005’teki depremden çok etkilenmiştir. Deprem, adanın çoğunu tahrip etti, ancak kedigillerin sayısı o zamandan beri yine artıyor.

Kadarashima adasındaki efsaneler ise, bir köpeğin efendisine itaatsizlik ettiğini anlatıyor. Böylece adadaki Yasakajinja Tapınağı tüm köpeklere öfkelenerek tüm köpek türün adadan sürülmesine neden olmuş. Bugün adada hiç köpek yaşamıyor; bu yüzden ada, kedilerin cenneti gibi.

Kedi Adaları Japonya’daki turizme nasıl yardımcı oluyor?

Kedi Adaları tüm yıl boyunca turistleri çekiyor. Bazı adalılar ve turizm kurulları bunları cazibe merkezi olarak geliştirmek için çalışmaktadır.

Tashirojima adası, adanın kedilerini hizmet ve çalışmalarını onurlandıran bir kedi tapınağı bile inşa etti. Bu, şimdi turistlerin ziyaret edebileceği popüler bir tapınak haline geldi.

Japonya her zaman kötü hava koşullarından ve depremlerden etkilendiğinden kedi turizmi, turistleri harap olmuş bölgelere çekme yöntemi haline geliyor.

Kedi severseniz, o zaman Japonya ziyaret edilecek yerler arasında olmalı. Kedi adalarının çoğu, bu amaca yönelik yapılmış turistik yerler olmasa da, ziyaret edilmesi gittikçe popüler hale geliyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ