24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Hamilelik Döneminde Lazer Epilasyon ve Ağda Kullanımı

Hamilelik Döneminde Lazer Epilasyon ve Ağda Kullanımı

Bayanlar için temiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak her zaman çok önemlidir fakat hamilelik gibi özel bir durumda genellikle kulaktan dolma bilgilerle hareket edildiği için toplumumuzda bazı doğru olarak bilinen yanlışlar bulunmaktadır. Bu yazımızda hamilelik döneminde lazer epilasyon yönteminin veya ağda uygulamasının nasıl doğru bir şekilde uygulanabileceğini bulabilirsiniz.

Hamilelikte Ağda Nasıl Yapılır? Hamilelikte Ağda Zararlı Mıdır?

Birçok bayanın bildiği gibi ağda işlemi vücutta oluşan tüm kıl köklerinin bir anda çekilerek tamamen çıkarılmasını hedefleyen ve kişinin genellikle acı çekmesine neden olan bir uygulamadır. Ağda uygulamasını yaparken dikkat edilmesi gereken iki tane önemli nokta vardır. Bunlardan birincisi ağda yapılacak olan ortamın mutlaka hijyenik ve mikroplardan arınmış bir yer olması, ikincisi ise acı dayanılamayacak kadar üst seviyede ise bundan vazgeçilmesidir. Hamilelik döneminde bu iki maddeye mutlaka uyulmalıdır çünkü bu dönemde hissedilebilecek aşırı ağrı veya acı duyuları bebeğin beklenenden erken bir tarihte doğmasına neden olabilmektedir. Bunun dışında ortamın hijyenik olmasınada çok dikkat edilmelidir. Ağda işleminde kullanılacak olan malzemeler mutlaka sterilize edilmeli ve ağdanın uygulanacağı spatulanın mutlaka yalnızca bir kere kullanılması gereklidir. Tüm bu iki şartı yerine getirebildiğiniz zaman gönül rahatlığıyla ağda yapabilir, doğum anında kendinizi temiz ve rahat hissedebilirsiniz, hamilelik süresince ağda yapmanın gebe olan kişiye veya bebeğe herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Hamilelikte Lazer ve İğneli Epilasyon Nasıl Yapılır? Hamilelikte Epilasyon Zararlı Mıdır?

Lazer epilasyon işlemi bir ışık enerjisi yardımıyla tüylerin kalıcı olarak alınmasıdır, bilinenin aksine herhangi bir radyasyona maruz kalınma durumu söz konusu değildir. Yapılan tüm araştırmalarda gebe olan kişide uygulanmasının bebeğe herhangi bir zararı bulunmadığı tespit edilmiştir. Fakat doktorlar yinede hamileliğin en önemli evresi olan ilk 90 gün içerisinde lazer epilasyon tedavisini önermemektedirler.

Lazer epilasyondan ayrı bir yöntem olan iğneli epilasyonda ise bir iğne yardımıyla vücutta bulunan kıl köklerine ufak volt akım uygulanmaktadır. Bu yönteminde yapılan bir takım çalışmalar neticesinde herhangi bir zararının olmadığı saptanmıştır fakat bu konu hakkında bulunan resmi bir klinik bulgu bulunmamaktadır. İğneli epilasyon uygulamasında işlemi gerçekleştirecek kişinin bu konuda olan tecrübesi, işlemin gerçekleştirileceği ortamın steril olması ve kullanılacak donanımın özellikleri önemlidir. İşlem sırasında kıl köklerine hangi tip akımın verileceğinin bilinmesi, hangi bölgelerdeki kıllara akım verilmemesi gerektiğini mutlaka bilen bir kişi tarafından gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Tüm bunlar yapılmadığı taktirde bebeğe herhangi bir zararı olmasada gebe olan kişinin ileride cilt sorunlarıyla uğraşmasına neden olucaktır. Bu sebepten ötürü mutlaka epilasyonu tecrübeli bir dermatologun yapması gerekmektedir.

Sonuç olarak ağda ve jilet ile yapılan kıl kökünden arınma işlemi tamamen zararsız ve hamilelikte yapılmasında herhangi bir engel bulunmayan bir yöntemdir. Lazer ve iğneli epilasyon yönteminde ise yapılan bir takım testlerde bebeğe herhangi bir zarar verdiği saptanmamış olsa da bu konu hakkında gerçekleştirilmiş bir klinik araştırma olmadığı için uygulama yapılmadan önce mutlaka iki kere düşünülmelidir.

Bir önceki yazımız olan Kabakulak Belirtileri ve Etkileri başlıklı makalemizde hastalık çeşitleri, sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ