21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Dünyada En Çok İnsan Ölümüne Sebep Olan Salgın Hastalıklar

Dünyada En Çok İnsan Ölümüne Sebep Olan Salgın Hastalıklar

İçindekiler

Dünyada en çok insan ölümüne sebep olan salgın hastalıklar nelerdir?

Dünyada En Çok İnsan Ölümüne Sebep Olan Salgın Hastalıklar. Korona Virüs salgının tüm hızla yayıldığı dünya üzerinde 13 Nisan 2020 tarihinde vaka sayısı neredeyse 2 Milyona yaklaştı. 100 Bine yakın ölüm vakasının gerçekleştiği bu salgından sonra akıllara daha önce Dünyada en çok insan ölümüne sebep olan salgın hastalıklar hangileri? konusu gelmiştir. Bu yüzden de tarihte ortaya çıkan belli başlı salgın hastalıklar konusunda sizlere çeşitli bilgiler sunmak istiyoruz. Tarihsel kronolojiye göre gideceğimiz salgın hastalıklara hep birlikte bakalım.

Veba Salgını ( 541-542 ) Yılları arasında

Veba Salgını

izans imparatorluğu sınırılar içerisinde ortaya çıkan bu salgın 100 Milyon kişinin ölümüne neden oldu. O dönem dünya üzerinde yaklaşık olarak 220 Milyon insanın yaşadığını düşündüğümüz zaman nüfusun neredeyse %40’ı bu salgın yüzünden hayatını kaybetti.

Kara Veba (1346- 1350) yılları arasında

Kara Veba

Avrupa’da ortaya çıkan bu salgında en çok can alan ölümler arasında yer alıyor. 50 Milyon insanın hayatını kaybetmesine neden olan bu salgına neden olan bakterinin Yersinia Pestis bakterisi olduğunu belirtelim.

Kolera Pandemisi ( 1817 -1823) yılları arasında

Kolera Pandemisi

Asya ve Orta Asya’da ortaya çıkan bu salgının özellikle Kalküta çevresinde ortaya çıktığı ve oradan da Güneydoğu Asya ve Afrika’ya yayılarak 110 Bin İnsanın ölümüne neden olduğunu açıklamak istiyoruz.

İkinci Kolera Pandemisi ( 1829 – 2849 ) Yıları arasında

İkinci Kolera Pandemisi

20 yıla yakın süren bu salgında ise hayatını kaybeden insan sayısının 200 Bin kişi olduğu resmi kayıtlarda yer almaktadır. Özellikle de Hindistan’da ortaya çıktıktan sonra neredeyse bütün dünyaya yayılan bu salgın çok zor bastırıldı.

Rus Gribi ( 1889 – 1890 ) Yılları arasında

Rus Gribi

Rusya’da ortaya çıkan bilinen en eski grip salgınıdır ve o dönem içerisinde 1 Milyon insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

İspanyol Gribi ( 1918-1920)

İspanyol Gribi

Aslında H1N1 virüsü olan bu gribin İspanyol gribi olarak adlandırılmasının nedeni vakanın ilk olarak orada tespit edilmesinden kaynaklıdır. Bu gribin o dönem içerisinde ise 20 Milyona yakın insanın hayatını aldığı resmi kaynaklarda yer almaktadır.

Asya Gribi ( 1957- 1958) yılları arasında

Asya Gribi

Toplamda 2 milyon insanın ölümüne neden olan bu gripte Asya ülkelerinde ortaya çıkmıştır. Bu yüzden de Asya gribi olarak adlandırılmıştır.

Covid-19 Pandemisi

Covid-19 Pandemisi

Son olarak ise 2019 yılının sonlarına doğru ortaya çıkan Covic-19 gribinin dünya üzerinde etkisinin devam etmesinden dolayı net bir istatistik vermek doğru olmayacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ