01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Deep Web Nedir?

Deep Web Nedir?

Deep Web Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Deep Web Nedir? İnsanlar için yasak olan şey her zaman çekici gelmiştir. Buna bağlı şekilde yaklaşık 3 milyara yakın insan Google, Yandex gibi tarayıcılarla internette gezinse bile “deep web” adlı sonsuz bir evren vardır. Türkçesi “derin internet” olan bu evren, yukarıda saydığımız tarayıcılarla sörf yapabileceğimiz bir yer değil, yüzeye en yakın bölgeden katman katman aşağıya indikçe bambaşka özel tarayıcılarla, bir dizi portallarla ve çözülmesi gerekli olan dizinlerle giriş yapabildiğiniz bir yerdir.

Katmanlar

4 katmandan oluşan bu evrenin ilk kısmı “Surfaca Web” yani özel bir tarayıcı ya da portal gerektirmeyen, Google ve Yandex gibi tarayıcılarla sosyal ağ, haber siteleri, makaleler gibi herkezin ulaşabileceği bir katmandır.

2. Seviye olan “Bergie Web” yüzeyin hemen altında olan kısımdır. Bu kısımda işler ağır ağır ciddi bir boyuta ulaşır. Bu bölgeye yukarıda bahsettiğimiz arama motorlarıyla girilmemektedir çünkü bu sitelere erişim yasaklanmıştır.

3. Seviye iki farklı kısımdan oluşmaktadır, ilki Proxy seviyesi ikincisi Tor seviyesidir. Bunları birbirinden ayıran en önemli nitelik uzantılarının farklı olmasıdır. Proxy düzeyinden bahsedecek olursak onion uzantısı içermeyen fakat erişim yasağı olan illegal içeriğe sahip bütün bilgilerin bulunduğu bir kapsamdadır. Bu kısımda hackerlık, gizli bilgiler, yetişkin içerikleri, bilgisayarların güvenliği gibi pek çok bilgi bulunur.

3. Seviyenin ikinci kısmı olan Tor seviyesi, gerçek deep web evreninin kapılarını açar niteliktedir. Burada siteler artık onion uzantılarına sahiptir ve bu bölgeye özel tarayıcılarla girmek imkansızdır, onun yerine dizinler kullanılarak sitelere erişim sağlanabilir. Bu bölgede devlet sırları, silah ve bomba üretimleri ve eğitimleri, illegal bilimsel araştırmalar, sahte pasaport gibi içeriklere sahiptir.

Deep Web Nedir?

Son seviye olan Charter Web de iki kısımda incelenir. İlk kısım Tor Browser ve Hiddenwiki üzerinden yönlendirilerek giriş yapılabilen kısımdır. Bu bölgeyi yasaklanmış filmler ya da kitaplar, casuslar, gizli ses kayıtları, insan ticareti, yasaklanan kimyasal ticaretler ve deneyler gibi içerikler oluşturur.

Son seviyenin 2. Kısmı henüz tam keşfedilememiş, sayılı insanın erişebildiği, dünyanın en derin çukuru olan Mariana Çukuru, bu bölgeye verilen isim olmuştur. Buraya Closed Shell System adı verilen ulaşım yolu ile çok özel işletim sistemine sahip cihazlar yardımı ile erişim sağlanabilir. Uzantısı clos olan bu bölgeye ancak uygun frekanslarla giriş yapılabilir. Yapay zeka ile alakalı pek çok bilgi, gizli projeler, Atlantis gerçekleri, masonlar, illuminati, terör ağları, gizli hesaplamalar gibi içerikler bu seviyede yer alır. Ayrıca büyük yankı uyandırmış Wikileaks belgeleri bu seviyeden çıkmıştır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ