20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Brezilya Fönü Nedir, Zararları Nelerdir

Brezilya Fönü Nedir, Zararları Nelerdir

Brezilya Fönü Nedir, Zararları Nelerdir

Saçlarınız dalgalı, kıvırcık veya hemen şekil alamayan tarz da mı? Acilen evden çıkmanız gereken zamanda bile saçlarınız dolayısıyla hemen çıkamıyorsunuz değil mi? Düzleştiriciler, saç maşaları kullanmadan saçlar şekil almayınca bu aletleri her gün kullanarak saçlara zarar verilir. Yazın sıcaktan düzleştiriciyle yapılan saçla veya kuaförde çekilen fönle dolaşmak biraz zor oluyor; çünkü sıcaktan terleyince saçlar eski haline dönüyor.

Keratin bir proteindir. Saç molekülleri keratinden oluşur. Brezilya fönü yani kalıcı fön de saça keratin yükleme işlemidir. Keratin molekülleri birbirine sülfür köprüleriyle bağlıdır. Keratini meydana getiren hidrojen bağlarını da saçlar esneyip şekil alırken kırılmamasını sağlayan yaylar olduğunu düşünün. Bu hidrojen sayesinde saçlar kopmaz. Brezilya fönünde de hidrojen yapısı bozulmadan kimyasal reaksiyonla saça keratin yüklenir.

Brezilya fönü, erkeklere de uygulanabilmektedir. Sonuçta saça keratin yükleme mantığına dayanarak, her tür saç tipine uygulamak mümkündür. Kalıcı fönün kullanım süresi 6-8 ay arasında değişmektedir. Kuaförlerde kullanılan ilacın temin edilmesi ve uygulama yönteminin bilinmesi hâlinde evde de yapılabilir. Kalıcı fön sayesinde, saçlarınızı her gün düzleştirmekten kurtulmanız hem sizin için bir kolaylık olacaktır hem de saçlarınızın daha az yıpranmasını sağlayacaktır.

Brezilya Fönü Nedir, Zararları Nelerdir.

Brezilya Fönü Zararlı Mı?

Fönün kanseri tetikleyip tetiklemediği kesin değildir. Hala tartışma konusudur. Sadece bu işlem uygulanırken mutlaka maske takınız. Bazı bireylerin saçlarında dökülmeler ciddi oranda olabilmektedir. İyice araştırıp yaptırın, hiçbir şey sağlıktan daha değerli değil.

Brezilya fönü nasıl uygulanır?

Brezilya fönü üç aşamalıdır. Üç gün kuaföre gitmeniz gerekir.

1. İlk gün kuaföre gittiğiniz an saçınız tuzsuz şampuanla yıkanıp kurutulur. Sonra aynı saç boyanır gibi saç azar azar alınarak keratin saça sürülür. Saçın inceliğine veya kalınlığına göre kuaförünüz keratinin saçta bekleme süresine karar verir.
2. Yarım saat veya 45 dakika sonra saça fön çekilir, fönden sonra da presle düzleştirilir. Böylelikle ilk günki işlem bitmiş olur.
3. İkinci gün kuaför saçı azar azar alarak yine presler. Bugünkü işlem biter.
4. Son gün ise saçlarınız yine presle düzleştirilir. Sonra tuzsuz şampuanla saçlarınız yıkanır. Fön çekilir ve böylelikle de işlem bitmiş olur.
Artık duştan çıktıktan sonra sadece kurutarak düz saçlara sahip olabilirsiniz. Brezilya fönünün fiyatlarına gelecek olursak 80-300 arasında değişmektedir. Fönü çektireceğiniz kuaföre dikkat edin, saçlarınız daha çok yanabilir.
Brezilya Fönü Sonrası Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Saça kimyasal bir işlem uygulandı. Onun kalıcılığını sağlamak için yine bir çok ürün kullanmak gerekiyor.

1. Brezilya fönünün yapıldığı ilk iki gün saçınızı yıkamayanız.
2. Brezilya fönü yaptırdıktan sonra özellikle üç gün saçınıza toka, gözlük, bant takmayınız. Saçlarınızı kulağınızın arkasına almayınız.
3. Brezilya fönünden sonra hemen boya yaptırmayınız. Eğer hemen boya yapılırsa işlemin saçta kalma süresi azalabilir.
4. Saçlarınızı işlemler bittikten sonra tuzsuz, ve SLS (sodyum lauryl sülfat)’siz şampuanlarla yıkayınız ki fönlü kullanma günleriniz uzasın. Şampuan markaları olarak da en çok bilinen tuzsuz şampuanlar morfose ve redist markadır. Fakat morfose şampuanda sls bulunmaktadır. Sls bulunmayan şampuanları hala araştırmaktayım.
5. Denize veya havuza girerken koruyucu saç bakım kremleri kullanınız.

Bir önceki yazımız olan Bulaşık Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli başlıklı makalemizde faydalı bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ